• Margitszigeti Szabadtéri Színpad
  • Határon Túli Magyar Színházak Fesztiválja
  • Városmajori Szabadtéri Színpad
  • Keszthely Nyári Játékok
  • Fertőrákosi Barlangszínház
  • Zalai Nyári Színházak - Egervári Várszínház
  • Kisvárdai Várszínház
  • Pécsi Nyári Színház
  • Diósgyőri Várszínház
  • Szegedi Szabadtéri Játékok
  • Esztergomi Várszínház
  • Shakespeare Fesztivál Gyula
  • Nyári színházak
  • Zsámbéki Színházi Bázis
  • Szent Margit kolostor-romok
  • Meseszínpad -Margitsziget
  • MűvészetMalom - Szentendrei Teátrum
  • Újszegedi Szabadtéri Színpad
  • Szentendrei Teátrum
  • Kőszegi Várszínház
  • Óbudai Nyár
  • Y.East Fesztivál
2020. július 7.
A Gyulai Várszínház 57. évada

A Gyulai Várszínház több mint 600 éves gótikus téglavárának udvarán, a csodálatos panorámájú Tószínpadon, a felújított Kamaraszínházában, a város utcáin, terein július 3-tól augusztus 29-ig idén is színes programokkal várja nézőit.

A július 3-ai hagyományos, ünnepélyes megnyitó után kortárs dráma, Acsai Roland: Farkasok című darabja ősbemutatójával és Shakespeare hétvégével indult az évad.

A nyáron egyébként 4 új bemutatót láthatunk Gyulán: Acsai Roland: Farkasok, Visky András: Pornó – Feleségem története, Márai Sándor: A kassai polgárok, Shakespeare: Hamlet.

A vírushelyzet miatt nem tudják a nyári évadot a szokott időben és az eredeti terveknek megfelelően megvalósítani, de az összművészeti programsorozat most is a legkülönbözőbb korú és érdeklődésű közönségrétegeknek biztosít minőségi nyári művészeti élményeket, tartalmas és felemelő szórakozási lehetőségeket, a színház szlogenjének megfelelően: Gyulai Várszínház – Ahol a művészet felszabadít. A műfaji paletta rendkívüli sokszínűsége is ezt mutatja: a látványos történelmi dráma, a kortárs prózai színház különféle műfajai mellett a musical, a rockopera, az operett, a kortárs táncjáték, a gyermekelőadás, a bábszínház, a jazz, a népzene, a világzene, a komolyzene legjobb előadásaival, színvonalas irodalmi programokkal várja a látogatókat az országból és határon túlról. Ahogy az eddigi években, a legnevesebb hazai művészek mellett nemzetközi sztárok is fellépnek a nyár folyamán. A hagyományosabb előadásmódú produkciók kedvelői mellett a színházi ínyencek is megtalálhatják a kedvükre való előadásokat, az utóbbiak például Mundruczó Kornél: Nehéz istennek lenni vagy Bodó Viktor: Egy őrült naplója rendezésében.

Az elmúlt évtizedek nemzeti klasszikusai közül idén a 120 éve született Márai Sándor életműve lesz középpontban a Márai Sándor Napok programsorozattal. Az Erdélyi Hét színházi fesztivál keretében idén is minden nap más-más erdélyi magyar színház előadását tekinthetik meg az érdeklődők. A hagyományos Shakespeare Fesztivál helyett idén, a vírusválság miatt csak négy előadás lesz, három az évad kezdetén, a Shakespeare hétvégén, és az évad végén a Hamlet új bemutatója.

Márai Sándor Napok (Agusztus 16-18.)

Az elmúlt években az összművészeti fesztiválprogram szerves részévé vált a közelmúlt nemzeti klasszikusainak életműveit középpontba állító programsorozat. Idén a 120 éve született Márai Sándor munkásságára hívják fel a figyelmet. Augusztus 16-án a Gyulai Várszínház és a Nemzeti Színház közös bemutatójaként láthatja a közönség A kassai polgárokat Szabó K. István rendezésében.

Előtte a Gyulai Várszínház kamaratermében a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulata előadása „…én fáradt vagyok Európától” címmel Márai verseiből, prózáiból ad elő egy válogatást. Másnap, 17-én Élet, bor, humor, avagy az ismeretlen Márai címmel Hirtling István és Mészáros Tibor Márai-estje következik, majd a kassai Thália Színház előadásában a Kaland című Márai-darab. A harmadik napon, 18-án előbb a Vígszínház produkciójaként a Hallgatni akartam című Márai-mű színpadi adaptációja látható a kamarateremben, Hegedűs D. Géza előadásában, majd a záróelőadás a Spirit Színház produkciója, az Eszter hagyatéka lesz.

Erdélyi hét (Agusztus 1-7.)

Idén immár harmadik alkalommal szervezik meg az Erdélyi Hét című színházi fesztivált, amelynek keretében minden nap más-más határon túli színház előadását nézhetik meg a nézők.

A hét nyitányaként, augusztus 1-jén a Kolozsvári Állami Magyar Színház és a Gyulai Várszínház közös bemutatójaként láthatják az érdeklődők Visky András: Pornó – Feleségem története című darabját Árkosi Árpád rendezésében. Másnap két előadás is lesz, előbb a kamarateremben Bartis Attila: Amikor című művének bemutatója, a marosvásárhelyi Spektrum Színház produkciójaként, Bogdán Zsolt előadásában. Majd a várszínpadon a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház Hattyúk tava újratöltve című előadása következik. 3-án a nagyváradi Szigligeti Színház Lila ákác című előadása, 4-én a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Tóték című előadása következik, de aznap délután Farkas Wellmann Éva és az Evilági együttes Parancsolatok című produkciója is látható és hallható lesz. 5-én az erdélyi származású, de játékával a romániai és magyarországi színpadok után Nyugat-Európa legjelesebb színpadait is meghódító Szilágyi Enikő „Ez már feltámadás” – Trianon 100 című előadói estje következik. 6-án a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház Alice című összművészeti szuperprodukciója érkezik Gyulára. Az Erdélyi Hét zárásaként, 7-én a marosvásárhelyi Yorick Stúdió Eltűntek című előadása az erdélyi szászok XX. századi történetére emlékeztet.

A fiatal korosztályra az utóbbi években kiemelt figyelmet fordítanak Gyulán.  Ezért lesznek idén is a legfiatalabbak számára ingyenes bábszínházi előadások a vár mögötti téren, a kicsit idősebbek számára Gombóc Artúr, a nagy utazó című gyerekelőadás, a kamaszkor, a felnőtté válás különleges, látványos zenés színpadi műve az Alice, a Tóték pedig felfrissítheti a középiskolások olvasmányélményeit is akár. A fiatal felnőttek bizonyára nagy örömmel nézik majd a vajdasági valóságshowba ágyazott Y-elágazás című zenés drámát, a Hair musicalt és a Zenta, 1697 című rockoperát, de talán a Farkasok ősbemutatóját is.

A korábbi évekhez hasonlóan idén is jelen lesznek különböző, további zenei és táncos produkciók:

a Shakespeare hétvége Desdemonium című előadás a kortárs tánc, zene és az opera világát ötvözi, a Fekete Péter és a My Fair Lady klasszikus operettek, de lesz Francia sanzonest is Csemer Boglárka, Kárász Eszter és Szalóki Ági előadásában. Azok számára, akik szeretik Bach, Bartók és Beethoven műveit, Rákász Gergely Lords of the Organ IV. című különleges orgonahangversenye adhat feledhetetlen élményt a gyulai Várszínpadon.

A Halmos Béla Népzenei és Világzenei Fesztivál (augusztus 22.) idei fellépői: Herczku Ági és Bandája, Malek Andi Soulistic és a Szirtes Folk Band. A XXVIII. Gyulai Vár Jazz Fesztiválon (augusztus 23.) pedig olyan hazai és nemzetközi sztárok szerepelnek, mint a Silhouette&Vinx, Dominique Di Piazza és Vincent Mascart a Nagy János Trióval, és a Hadrian Feraud/Borlai Gergő Project.

Forrás: Gyula Várszínház